Pro publico bono
Nasze zakłady funkcjonują w określonym otoczeniu społecznym, gdzie aktywność gospodarcza SKSM styka się z prawami, standardami życia i potrzebami mieszkańców goszczących nas gmin. Tak więc budowanie dobrych relacji z wszystkimi interesariuszami jest ważnym elementem naszej strategii zarządzania. Odpowiedzialność społeczna, troska o stan środowiska, w którym żyje człowiek i jednoczesna efektywność ekonomiczna, stanowią nasz wkład w zrównoważony rozwój całego regionu. W związku z powyższym podejmujemy różnorodne działania na rzecz poszczególnych gmin, obejmujące między innymi bezpośrednią pomoc rzeczową, finansową i organizacyjną. W tym zakresie współpracujemy z lokalnymi samorządami, instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.Dotychczasowa działalność SKSM na terenie gminy Ińsko związana jest z eksploatacją odkrywek w rejonie Storkowa. Bezpośrednią i stałą korzyścią dla budżetu gminy są przychody z tytułu tzw. opłaty eksploatacyjnej i podatku od nieruchomości. Kopalnia w Storkowie wpływa także na lokalny rynek pracy i koniunkturę gospodarczą, zatrudniając mieszkańców okolicznych miejscowości i kooperując z miejscowymi firmami. Według stanu na początek 2012 r. zakład zatrudnia łącznie prawie 30 osób, w tym 18 mieszkańców gminy Ińsko, współpracując na stałe z ponad 30 kolejnymi osobami, w tym 12 mieszkańcami gminy (usługi transportowe i ochroniarskie).
Niezależnie od tego bierzemy aktywny udział w życiu lokalnej społeczności, wspierając podejmowane w gminie przedsięwzięcia pożytku publicznego: edukacyjne, kulturalne, sportowe. W razie potrzeby dostarczamy bezpłatnie kruszywo, użyczamy ciężkiego sprzętu. Jesteśmy otwarci na oczekiwania lokalnej społeczności i w miarę naszych możliwości wychodzimy im naprzeciw.Roczne wpływy do budżetu gminy z tytułu działalności projektowanej kopalni Ińsko wyniosą około 600-800 tys. zł (wg obecnych stawek). W kopalni bezpośrednie zatrudnienie znajdzie przynajmniej kolejne 30 osób, z czego 60-70% stanowić będą mieszkańcy gminy. Liczba pracowników możne wzrosnąć dwukrotnie w przypadku uruchomienia zakładu prefabrykacji betonu. Kolejne kilkanaście miejsc pracy związane będzie z firmami świadczącymi dla SKSM usługi transportowe i inne. W ten sposób SKSM staną się jednym z głównych pracodawców w rejonie Ińska, dającym pracę (bezpośrednio i pośrednio) znacznej części mieszkańców gminy.
Warto wreszcie zwrócić uwagę, że także potencjał przyrodniczy i rekreacyjny terenów poeksploatacyjnych może przełożyć się w przyszłości na pozytywny efekt społeczno-ekonomiczny, stymulując rozwój lokalnych usług turystycznych.